Skip to content

335 Heritage Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block383.02
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2680
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
38%
Improvement Value:$220,700
62%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+5.2%
2024$8,671+8.1%
2023$8,020+1.3%
2022$7,918+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$519,900
Sq Ft2,680DeedBook 18720, Page 1579Recorded10/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 5160, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1982