Skip to content

330 Heritage DrBrick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block383.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
58%
Improvement Value:$95,900
42%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+5.2%
2024$5,607+3.5%
2023$5,418+1.3%
2022$5,349+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,080DeedBook 19788, Page 309Recorded9/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14901, Page 1703

Property Built

Built

Year Built: 1976