Skip to content

342 Heritage Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block383.03
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
50%
Improvement Value:$134,900
50%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.4%
2024$6,371+3.6%
2023$6,147+1.3%
2022$6,066+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967