Skip to content

333 Texas DrBrick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block383.03
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage996
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
67%
Improvement Value:$62,900
33%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+5.2%
2024$4,736+3.5%
2023$4,576+1.3%
2022$4,518+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 5295, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1958