Skip to content

317 Texas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$157,609
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block383.03
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$113,000
47%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+5.2%
2024$5,966+4.1%
2023$5,733+1.3%
2022$5,661+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,609

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 17141, Page 1105Recorded6/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972