Skip to content

310 Texas DrBrick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block383.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,682+5.2%
2024$6,351+3.5%
2023$6,136+5.6%
2022$5,809+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,850DeedBook 19174, Page 886Recorded9/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1976