Skip to content

316 Texas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$213,750
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block383.06
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,520
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
56%
Improvement Value:$103,300
44%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+5.2%
2024$5,789+3.5%
2023$5,593+1.3%
2022$5,522+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$213,750

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 16637, Page 489Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 16523, Page 78Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970