Skip to content

328 Texas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block383.06
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,044
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
40%
Improvement Value:$197,600
60%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,462+5.2%
2024$8,043+3.5%
2023$7,771+1.3%
2022$7,672+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,044DeedBook 17866, Page 456Recorded4/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 5601, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1998