Skip to content

313 Georgia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$77,774
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block383.06
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
59%
Improvement Value:$92,300
41%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+5.2%
2024$5,519+3.5%
2023$5,332+1.3%
2022$5,265+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$77,774
DeedBook 12333, Page 1937

Property Sale

SaleMulti
$110,250
DeedBook 4832, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1970