Skip to content

356 Texas DrBrick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block383.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,288
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
47%
Improvement Value:$157,200
53%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+5.4%
2024$6,982+3.6%
2023$6,738+1.3%
2022$6,650+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 5508, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1958