Skip to content

360 Texas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 1993

Property Information

Block383.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,580
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
52%
Improvement Value:$123,500
48%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+5.2%
2024$6,268+3.5%
2023$6,056+1.3%
2022$5,979+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 4975, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1982