Skip to content

378 Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 15, 1990

Property Information

Block383.07
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,366
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
57%
Improvement Value:$100,800
43%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+5.2%
2024$5,735+3.5%
2023$5,541+1.3%
2022$5,471+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4842, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1955