Skip to content

285 Tennessee Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block383.10
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,183
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
38%
Improvement Value:$208,400
62%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+5.2%
2024$8,308+3.5%
2023$8,027+1.3%
2022$7,925+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5734, Page 633

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5257, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5128, Page 281