Skip to content

245 Huxley DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block383.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
57%
Improvement Value:$99,500
43%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,928+5.2%
2024$5,634+3.5%
2023$5,444+1.3%
2022$5,375+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,440DeedBook 19248, Page 56Recorded12/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$133,560
DeedBook 5700, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5223, Page 876

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4846, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1965