Skip to content

287 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$47,500
Last Sale Date
Nov 17, 1978

Property Information

Block383.11
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1926
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
48%
Improvement Value:$140,800
52%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+5.4%
2024$6,398+3.6%
2023$6,173+1.3%
2022$6,092+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$47,500
DeedBook 3774, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1970