Skip to content

319 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block383.12
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
46%
Improvement Value:$153,600
54%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+5.2%
2024$6,962+3.5%
2023$6,727+1.3%
2022$6,642+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,840DeedBook 17596, Page 1130Recorded9/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 5282, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5168, Page 100