Skip to content

305 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block383.12
Lot84
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,494
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
42%
Improvement Value:$182,600
58%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,074+5.2%
2024$7,674+3.5%
2023$7,415+1.3%
2022$7,321+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 16340, Page 1485Recorded3/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5727, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4992, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1978