Skip to content

375 Tennessee DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block383.13
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$136,900
51%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+5.2%
2024$6,552+3.5%
2023$6,331+1.3%
2022$6,251+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$384,000
DeedBook 13229, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1965