Skip to content

393 Tennessee Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block383.13
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$109,600
46%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+5.2%
2024$5,882+3.5%
2023$5,683+1.3%
2022$5,611+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 15686, Page 1513Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960