Skip to content

411 Tennessee Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block383.13
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,062
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
39%
Improvement Value:$208,200
61%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+5.2%
2024$8,362+3.5%
2023$8,079+1.3%
2022$7,977+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$512,500
Sq Ft2,062DeedBook 19449, Page 1977Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$176,240

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 17204, Page 3

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 15154, Page 1654

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 13365, Page 1947

Property Sale

SaleMulti
$187,900
DeedBook 5662, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5406, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 5041, Page 406