Skip to content

381 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block383.13
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,253
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
53%
Improvement Value:$118,100
47%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+5.2%
2024$6,135+3.5%
2023$5,928+1.3%
2022$5,853+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 17457, Page 1147Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 17028, Page 1483Recorded2/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 4991, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1956