Skip to content

335 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block383.14
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,795
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
49%
Improvement Value:$135,700
51%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+5.2%
2024$6,530+3.5%
2023$6,310+1.3%
2022$6,230+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,795DeedBook 17254, Page 83Recorded9/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 14061, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$253,000
DeedBook 12249, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 1970