Skip to content

327 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block383.14
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,305
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
62%
Improvement Value:$80,700
38%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+5.2%
2024$5,173+3.5%
2023$4,998+1.3%
2022$4,935+1.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 16696, Page 889Recorded3/29/2017

Foreclosure Case F-001369-14

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

SaleMulti
$261,000
DeedBook 13459, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1960