Skip to content

325 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jun 1, 1998

Property Information

Block383.14
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1622
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,622
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
50%
Improvement Value:$130,400
50%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783+5.2%
2024$6,447+3.5%
2023$6,229+1.3%
2022$6,150+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 5582, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1975