Skip to content

251 Pine Tree Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$27,837
Last Sale Date
Aug 5, 1993

Property Information

Block383.14
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,754
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
49%
Improvement Value:$135,700
51%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+5.2%
2024$6,530+3.5%
2023$6,310+1.3%
2022$6,230+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$27,837
DeedBook 5089, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1982