Skip to content

286 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block383.15
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
70%
Improvement Value:$56,600
30%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+5.2%
2024$4,581+3.5%
2023$4,426+1.3%
2022$4,370+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16635, Page 1452Recorded1/19/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 16521, Page 1101Recorded9/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 13555, Page 1687

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 13296, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 1960