Skip to content

280 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block383.16
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
58%
Improvement Value:$94,200
42%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+5.2%
2024$5,504+3.5%
2023$5,318+1.3%
2022$5,251+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 5510, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1970