Skip to content

350 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block383.17
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
64%
Improvement Value:$74,500
36%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+5.2%
2024$5,082+3.5%
2023$4,910+1.3%
2022$4,848+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft960DeedBook 19421, Page 164Recorded7/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5354, Page 420

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 4927, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1970