Skip to content

323 Delaware Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block383.17
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,256
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$115,200
47%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+5.2%
2024$6,020+3.5%
2023$5,816+1.3%
2022$5,743+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 14087, Page 1592

Property Sale

SaleMulti
$279,900
DeedBook 12480, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1984