Skip to content

378 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block383.18
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1853
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,853
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
41%
Improvement Value:$169,500
59%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+5.4%
2024$6,857+3.6%
2023$6,617+2.5%
2022$6,455+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,853DeedBook 17848, Page 1065Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 17464, Page 1776Recorded5/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970