Skip to content

368 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block383.18
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
54%
Improvement Value:$103,700
46%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+5.2%
2024$5,492+3.5%
2023$5,306+1.3%
2022$5,239+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft832DeedBook 19336, Page 186Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 17244, Page 524Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957