Skip to content

362 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block383.18
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,740
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
45%
Improvement Value:$146,400
55%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+5.2%
2024$6,540+3.5%
2023$6,319+1.3%
2022$6,239+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 18096, Page 528Recorded10/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1973