Skip to content

351 Delaware DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2006

Property Information

Block383.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,800
47%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858+5.2%
2024$5,568+3.5%
2023$5,380+1.3%
2022$5,312+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12011, Page 407

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5764, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1970