Skip to content

357 Delaware Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block383.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,326
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
50%
Improvement Value:$118,700
50%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,166+5.2%
2024$5,860+3.5%
2023$5,662+1.3%
2022$5,590+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10173, Page 867

Property Sale

Sale
$97,057
DeedBook 5538, Page 991

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4962, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1970