Skip to content

255 Montana DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block383.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
53%
Improvement Value:$109,200
47%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+5.2%
2024$5,688+3.5%
2023$5,496+1.3%
2022$5,426+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$254,900

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16095, Page 848Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14414, Page 938

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 10260, Page 508

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5013, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1965