Skip to content

373 Essex DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
May 19, 2005

Property Information

Block383.19
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
52%
Improvement Value:$110,800
48%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+5.2%
2024$5,666+3.5%
2023$5,475+1.3%
2022$5,405+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12626, Page 1247

Property Built

Built

Year Built: 1970