Skip to content

404 Hudson DrBrick, NJ 08723

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$123,096
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block383.19
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
48%
Improvement Value:$132,100
52%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+5.2%
2024$6,250+8.0%
2023$5,789+6.0%
2022$5,463+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,096
Sq Ft1,248DeedBook 19995, Page 1283Recorded4/29/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,248DeedBook 18355, Page 1487Recorded3/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1976