Skip to content

394 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
May 3, 2003

Property Information

Block383.19
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,438
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
49%
Improvement Value:$124,900
51%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+5.2%
2024$6,012+3.5%
2023$5,809+1.3%
2022$5,736+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 11466, Page 1546

Property Built

Built

Year Built: 1965