Skip to content

378 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
May 21, 1992

Property Information

Block383.19
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,410
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$113,300
48%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,052+5.2%
2024$5,752+3.5%
2023$5,558+1.3%
2022$5,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4986, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1979