Skip to content

372 Hudson Dr.Brick, NJ 08723

Built 1974

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block383.19
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1946
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,946
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
42%
Improvement Value:$163,000
58%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+5.2%
2024$6,948+3.5%
2023$6,713+1.3%
2022$6,628+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 16501, Page 1799Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5000, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1974