Skip to content

363 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block383.19
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,578
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$143,600
53%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938+5.2%
2024$6,594+3.5%
2023$6,371+1.3%
2022$6,291+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 11164, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1960