Skip to content

369 Essex Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2009

Property Information

Block383.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,622
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
49%
Improvement Value:$128,200
51%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+5.2%
2024$6,201+3.5%
2023$5,992+1.3%
2022$5,916+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5401, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1970