Skip to content

442 Shoreline PlBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Apr 25, 1995

Property Information

Block383.20
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,350
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
55%
Improvement Value:$98,600
45%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+5.2%
2024$5,374+3.5%
2023$5,192+1.6%
2022$5,110+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5262, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1960