Skip to content

275 Vermont DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block383.20
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1671
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,671
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
49%
Improvement Value:$133,600
51%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+5.2%
2024$6,493+3.5%
2023$6,274+1.3%
2022$6,195+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,671DeedBook 18858, Page 842Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 16710, Page 1877Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 5613, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1960