Skip to content

277 Vermont Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Date
May 16, 1997

Property Information

Block383.20
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
57%
Improvement Value:$97,300
43%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+5.2%
2024$5,597+3.5%
2023$5,408+1.3%
2022$5,340+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970