Skip to content

275 Montana Dr.Brick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block383.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
52%
Improvement Value:$121,600
48%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+5.2%
2024$6,243+3.5%
2023$6,032+1.3%
2022$5,956+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13878, Page 1135

Property Built

Built

Year Built: 1958