Skip to content

346 Delaware Dr.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block383.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,422
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
32%
Improvement Value:$281,400
68%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,626+5.2%
2024$10,100+3.5%
2023$9,758+1.3%
2022$9,635+221.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,422DeedBook 17982, Page 1272Recorded7/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 17520, Page 1702Recorded7/2/2019