Skip to content

360 Delaware Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block383.21
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2020
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,020
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
39%
Improvement Value:$209,800
61%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,844+5.2%
2024$8,406+3.5%
2023$8,122+1.3%
2022$8,019+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,020DeedBook 17674, Page 828Recorded11/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 12839, Page 415

Property Sale

SaleMulti
$166,900
DeedBook 5543, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$165,500
DeedBook 5352, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5276, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5069, Page 871