Skip to content

322 Delaware Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block383.22
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$124,900
49%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584+5.2%
2024$6,258+3.5%
2023$6,046+1.3%
2022$5,970+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 17310, Page 1918Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970