Skip to content

286 Red Cedar Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block383.24
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$103,100
44%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,771+5.5%
2024$5,473+3.7%
2023$5,279+1.3%
2022$5,209+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970